33 37 11 33 - 021
37 09 95 33 - 021

گریس کاری و روانکاری بلبرینگ الکتروموتور

6 روش برای افزایش راندمان و عمر الکتروموتور صنعتی

الکتروموتورها با توجه به نقش مهمی که در کارخانجات و صنایع دارند، به ملاحظات روانکاری خاصی نیاز دارند. عمر طراحی تئوری یک موتور الکتریکی 20 سال یا بیشتر است. با این حال، ده‌ها هزار موتور الکتریکی صنعتی پیش از موعد در انبوه زباله‌ها قرار می‌گیرند. این منجر به زیان هنگفتی برای صنایع بزرگ می شود.

در این مقاله، ما به شش نکته در مورد چگونگی افزایش راندمان الکتروموتور صنعتی و بهبود روانکاری الکتروموتور برای حفظ عملکرد صحیح این قطعات حیاتی و به حداکثر رساندن چرخه عمر آنها خواهیم پرداخت. اگر این نکات را دنبال کنید، باید شاهد عملکرد پایدار در الکتروموتور های خود باشید.

خرید و شناخت الکتروموتور ضد انفجار و یا الکتروموتور وگ weg  در فروشگاه مگاکو به همراه مشاوره رایگان تلفنی و یا در واتساپ.

1- به درستی روغن کاری کنید

راهنما های روغن کاری موتور معمولاً برای کارکرد موتور در شرایط ایده آل یا تقریبا ایده آل به “مالک” آن ها متکی هستند. بهترین کار این است که موتور، شافت و مجموعه بلبرینگ را تمیز، خشک، تراز و سرویس شده نگه دارید تا بار لرزش و ضربه به حداقل برسد.

در این بخش، نحوه اطمینان از روغن کاری مناسب یاتاقان های موتور الکتریکی در شرایط کمتر از ایده آل را بیان خواهیم کرد. چندین سازمان حرفه ای (مانند EPRI و STLE) شناسایی کرده اند که 50 تا 60 درصد از خرابی های الکتروموتور در نتیجه خرابی زودهنگام یاتاقان ها به دلیل شیوه های روغن کاری و روانکاری ناکافی است.

بلبرینگ (بیرینگ) ها را بیش از حد روغن کاری نکنید!

روغن کاری بیش از حد می تواند باعث ورود گریس یا روغن به سیم پیچ ها شود. این امر باعث خراب شدن عایق در اطراف سیم پیچ و در نتیجه ایجاد قوس و اتصال کوتاه در داخل موتور به کیس می شود. روغن کاری بیش از حد باعث گرمای بیش از حد و سایش روی روتور و استاتور میشود.

شما می توانید با استفاده از نظارت صوتی اولتراسونیک یا آکوستیکال در طول فرآیند روغن کاری مجدد، از چرب شدن بیش از حد جلوگیری کنید. هنگامی که سیگنال صوتی نشان می دهد که سطوح تماس یاتاقان به اندازه کافی با روان کننده تازه پر شده است، به بلبرینگ گوش دهید و روغن کاری را متوقف کنید.

یکی دیگر از بهترین تکنیک‌ های روغن و یا گریس کاری این است که همیشه در حین گریس‌کاری مجدد، شمع تخلیه پایینی را از محفظه یاتاقان جدا کنید و در حین کار کردن موتور، دوباره گریس بزنید. این کار باعث می شود که گریس تازه به طور کامل در محفظه و سطوح یاتاقان با “عمل پمپاژ” طبیعی بلبرینگ چرخان وارد شود. این عمل، به نوبه خود، به ارائه عملکرد مکانیکی کمک می کند تا چربی اضافی قدیمی را از طریق دریچه تخلیه دفع کند.

روانکاری و روغن کاری الکتروموتور

استفاده از اسپری گریس اتوماتیک

اگر نیروی انسانی محدود است، از گریس‌پاش‌های خودکار کوچک استفاده کنید. این واحدها ممکن است با گاز (نیتروژن ترجیح داده شده بر هیدروژن) یا الکترومکانیکی (موتور و پمپ با کنترل میکروپروسسور) فعال شوند. البته باید واحدی را با اندازه ضریب سرعت و دمای سرویس بلبرینگ الکتروموتور انتخاب کنید.

واحدهای همگام شده برای تجهیزات آماده به کار در دسترس هستند. دیسپنسر های همگام می توانند مستقیماً به منبع تغذیه الکتروموتور، جعبه اتصال یا کنترلر متصل شوند. علاوه بر این، تلگراف‌ها با ماژول‌های حسگر ارتعاش نیز در دسترس هستند که با روشن شدن موتور، دیسپنسر را روشن می‌کنند.

همیشه از روان کننده تعیین شده توسط سازنده بر اساس طراحی بلبرینگ، سرعت و دما استفاده کنید.

انتخاب ویسکوزیته روغن پایه، درجه NLGI و انتخاب غلیظ کننده صحیح بر اساس نقطه ریزش، جداسازی روغن و پایداری قوام برای اطمینان طولانی مدت بسیار مهم است. به طور کلی، گریس‌های EP #2 با تکنولوژی قدیمی‌تر، طول عمر موتور را به خطر می‌اندازند، زیرا افزودنی‌های گوگرد و فسفر می‌توانند هنگام استفاده در سرویس‌ های مرطوب، محصولات جانبی خورنده ایجاد کنند.

در صورتی که عمر یاتاقان الکتروموتور در اثر خوردگی، لرزش، بار ضربه و ورود آب به خطر بیفتد، می‌توان فناوری‌های مدرن گریس، طرح‌های افزودنی و غلیظ‌کننده‌ها را با کمک تامین‌کننده گریس انتخاب کرد.

برای اطلاع از فاصله زمانی مناسب برای روغن کاری، به دفترچه راهنمای خود یا وب سایت سازنده مراجعه کنید.

روغن کاری خیلی زیاد یا خیلی کم می تواند باعث سایش زودرس یاتاقان های شما در صورت عدم روغن کاری شود یا باعث تخریب عایق اطراف سیم پیچ در صورت روغن کاری بیش از حد شود.

استفاده از ابزارهای روغن کاری مجدد، مانند ابزار روانکاری دقیق Chesterton*، مقدار و فرکانس روغن کاری مجدد را بر اساس سرعت، دما، پتانسیل آلودگی توسط آب و خاک ساینده، لرزش، و موقعیت و نوع یاتاقان محاسبه می کند.

اغلب فواصل سرویس بر اساس شرایط کاری خاص و قرار گرفتن در معرض عوامل محیطی الکتروموتور افزایش یا کاهش می یابد.

2- بهترین نوع بلبرینگ را برای برنامه خود انتخاب کنید

یاتاقان های الکتروموتور الکتریکی ممکن است دارای چندین پیکربندی باشند. یاتاقان خاص مورد استفاده در موتور معمولاً در صفحه شناسایی موتور (پلاک) مشخص می شود. با این حال، بهتر است اطلاعات را باور نکنید، زیرا در بسیاری از موارد، موتورها بازسازی شده‌اند و یاتاقان‌ها ممکن است با پیکربندی OEM اصلی متفاوت باشند. هر پیکربندی چالش های منحصر به فرد خود را به نیازهای بلبرینگ و روغن کاری تحمیل می کند.

الکتروموتور ها از انواع مختلفی از یاتاقان ها استفاده می کنند که در زیر ذکر شده است و با کد آلفا به دنبال شماره مرجع بلبرینگ مشخص می شوند. به عنوان مثال، یک یاتاقان با شماره مرجع # 6308، 6308Z، 6308ZZ یا 6308RR با یاتاقان هایی از نوع زیر مطابقت دارد:

انتخاب بلبرینگ صحیح و روغن کاری آن

بلبرینگ باز

یاتاقان های باز از یک راهرو داخلی و خارجی، عناصر غلتشی و قفس نگهدارنده تشکیل شده اند. با طراحی باز، هیچ سپر یا مهر و موم وجود ندارد. گریس روانکاری آزادانه از اجزای یاتاقان عبور می کند و گریس به راحتی داخل یاتاقان جریان می یابد. این طراحی سودمند است زیرا تبادل گریس در هنگام گریس زدن مجدد بهینه شده است. بنابراین این طرح یاتاقان نسبت به سایر طرح‌ها خنک‌تر عمل می‌کند، اجازه می‌دهد آلاینده‌ها به راحتی پاک شوند، و برای وارد کردن گریس تازه نیاز به فشار کمتر گریس‌گن دارد. و از آنجا که هیچ سپر وجود ندارد، نگرانی از فرو ریختن یا فشار دادن سپر به عناصر غلتشی وجود ندارد.

یک نقطه ضعف طراحی باز نیز محصول جانبی سهولت گریس کاری آن است. از آنجایی که جریان گریس به داخل محفظه نامحدود است، اگر از پروتکل‌های گریس‌کاری پیروی نشود، گریس اضافی می‌تواند از داخل محفظه و داخل سیم‌پیچ‌ها عبور کند. در همه موارد، مهم است که درز پایینی گریس را بردارید و زمانی که موتور در حال کار است، دوباره گریس بزنید.

بلبرینگ محافظ

یاتاقان های محافظ دارای یک سپر فلزی نازک هستند که در دهانه یا حلقۀ راهرو یاتاقان نصب شده است. این سپر دارای فاصله کمی در قطر داخلی 0.5 میلی متر یا 1/32 اینچ است. این فاصله محدودیتی برای گریس با جریان آزاد ایجاد می کند و در مقایسه با یاتاقان باز فشار معکوس قابل توجهی را اعمال می کند. جریان محدود کننده به جلوگیری از گریس کاری بیش از حد و فشار وارد کردن گریس به سیم پیچ کمک می کند.


بسته به مارک موتور الکتریکی یا ترجیح، سپر ممکن است به سمت داخل یا خارج باشد. به دلیل روش‌های نادرست روغن‌کاری مجدد در پمپاژ سریع گریس به داخل یاتاقان، فشار اضافی ممکن است ایجاد شود و سپر روی عناصر نورد فرو بریزد. باید دقت کرد که از قانون ساده 1 تا 2 ثانیه بین حرکات گریس‌گن پیروی کنید و در حین کار کردن موتور، گریس بزنید. هرگز از گریس تفنگ برقی برای گریس کاری موتور الکتریکی استفاده نکنید.

یکی از معایب یاتاقان های محافظ، افزایش اصطکاک و دمای بلبرینگ است. یاتاقان های محافظ تا دمای 50 درجه فارنهایت/10 درجه سانتی گراد گرمتر از یاتاقان های باز هستند. آنها نیاز به یک روش روغن کاری مجدد یا دستورالعمل بسیار دقیق دارند.

بلبرینگ دو محافظ

یاتاقان های دو محافظ مشابه یاتاقان های تک شیلد هستند اما شامل دو سپر (سپر داخلی و سپر خارجی) می باشند. همانطور که انتظار می رود، آنها محدودیت بیشتری برای جریان گریس، چرخش یا تعویض در هنگام گریس زدن مجدد دارند و گرمتر از یاتاقان های محافظ تکی هستند. از مزایای این نوع یاتاقان می توان به کاهش آلودگی ذرات و ورود گریس به سیم پیچ ها اشاره کرد. معایب آن گرما، فروریختن سپر و روتین/پروتکل های روغن کاری بسیار دقیق است.

بلبرینگ مهر و موم شده

بلبرینگ های مهر و موم شده یاتاقان های “روغ کاری شده برای مادام العمر” در نظر گرفته می شوند. این یک نام اشتباه است زیرا آنها فقط برای طول عمر گریس روغن کاری می شوند. طول عمر آنها معمولاً بسیار کمتر از یک یاتاقان باز است که به درستی روغن کاری شده است. به دلیل کاهش هزینه های طراحی موتور و ماشینکاری محفظه لازم برای یاتاقان گریس، آنها در بسیاری از تعمیرگاه های موتور الکتریکی و توسط OEM ها برای موتورهای کوچک HP (Kw) مورد پذیرش قرار گرفته اند. بلبرینگ مهر و موم شده را نمی توان دوباره گریس کرد. در نتیجه، هر گونه گریس قدیمی، آلاینده یا روان کننده تخریب شده را نمی توان از یاتاقان پاک کرد. هنگامی که گریس از کار می افتد، بلبرینگ و موتور نیز خراب می شوند.

روانکاری بلبرینگ الکتروموتور و یاتاقان

3- از خرابی بلبرینگ جلوگیری کنید

خرابی بلبرینگ یکی از رایج ترین و ساده ترین مشکلات برای پیشگیری است. اگر یاتاقان‌های شما از کار بیفتد، چندین مورد ممکن است در موتور الکتریکی شما مشکل داشته باشد. در این بخش به بررسی نحوه بازرسی یاتاقان های موتور و جلوگیری از سایش غیر ضروری یاتاقان ها می پردازیم.

هم ترازی

مطمئن شوید که بار متصل به موتور شما به درستی تراز شده است. بارهای نامناسب می توانند چرخش را از تعادل خارج کنند و یک یا هر دو یاتاقان موتور الکتریکی را تحت فشار قرار دهند.

بار عملیاتی

بلبرینگ‌ها نسبت به غلتک‌ها و رولبرینگ‌های کروی بیشتر مستعد خرابی ناشی از بار هستند. با توجه به سطح تماس کوچکتر، بلبرینگ ها معمولاً برای بار ضربه، شروع و توقف یا شرایط ارتعاشی مناسب هستند. عمر L10 منتشر شده بلبرینگ های معمولی موتور الکتریکی را می توان برای شرایط “بهترین حالت” 25000 ساعت ارزیابی کرد. رتبه بلبرینگ L10 را می توان با افزایش 2 برابری بار عملیاتی به 1/8 عمر نظری کاهش داد.

لرزش

افزایش ضربه ارتعاشی عمر بلبرینگ را به طور چشمگیری کاهش می دهد. انجمن سازندگان بلبرینگ آمریکا (ABMA) تخمین زده است که دو برابر شدن ارتعاش می تواند عمر بلبرینگ را تا 75 درصد کاهش دهد!

موتورهای متصل به قرقره‌های محرک با تسمه‌های V تک و چندگانه، یاتاقان‌های داخلی موتور الکتریکی را بارگیری می‌کنند. لرزش تسمه بیشتر یاتاقان ها را در معرض شرایط مخرب قرار می دهد. اگر این شرایط وجود داشته باشد، شاید انتخاب گریس با درجه بار جوش توپی 4 بالاتر، ASTM D 2596 مفید باشد. یک گریس معمولی بلبرینگ موتور الکتریکی دارای 4 بار جوش توپی 160-250 کیلوگرم در مقایسه با گریس Chesterton 630 SXCF و Chesterton 635 SXC است. گریس که دارای بار جوش 4 توپی به ترتیب 620 کیلوگرم و 800 کیلوگرم است.

فن آوری های جایگزین در دسترس هستند که می توانند 250٪ تا 400٪ مقاومت بار بیشتری را ارائه دهند و 4 بار جوش توپ را تا 800 کیلوگرم نشان دهند. استحکام بیشتر فیلم و مقاومت در برابر بار، احتمال پوسته شدن را کاهش می دهد.

آلاینده ها و تمیز کردن

موتور را از آلودگی و رطوبت تمیز نگه دارید. ممکن است مجبور شوید هر چند وقت یکبار موتور را منفجر کنید تا از رطوبت و ذرات کوچکی که می توانند وارد یاتاقان ها شوند، آن را دور نگه دارید. با فشار کامل شلنگ آب در برابر شستشوی آب محافظت کنید.

اگر موتورها با مواد زائد فرآیند، ذخایر کاغذ، گرد و غبار مواد معدنی و غیره پوشانده شده است، با استفاده از مواد شوینده ملایم و آبکشی با فشار کم تمیز کنید. بقایای روغن را می توان با حلال های فوق خالص و با قدرت دی الکتریک بالا از سیم پیچ ها حذف کرد. در تمام موارد پس از تمیز کردن محفظه یا سیم پیچ ها، قبل از راه اندازی مجدد موتور الکتریکی، از خشک بودن سطوح و روغن کاری مجدد بلبرینگ ها اطمینان حاصل کنید.

از انفجار هوا یا واتر بلاست با فشار بالا اجتناب شود. در صورت نیاز به شستشو با آب، تمیز کردن ضدعفونی کننده یا فرآیندهای CPI، یاتاقان های موتور الکتریکی و تجهیزات باید با گریس ضد آب روغن کاری شوند.

در مقایسه با گریس های OEM مشخص شده با شستشوی آب 3-5% در ASTM D 1264، فناوری های پیشرفته مقاوم در برابر آب مانند گریس Chesterton 630 SXCF و Chesterton 635 SXC Grease می توانند سطوح یاتاقان را به دلیل مقاومت در برابر آب 1<0.5 محافظت و حفظ کنند. ٪. مقاومت در برابر آب بهبود یافته همراه با طراحی مهر و موم خوب برای حفظ آب از محفظه یاتاقان و جلوگیری از خوردگی حفره ای عمل می کند.

مانیتورینگ دما

گاهی اوقات دما را اندازه گیری کنید تا میزان گرم یا داغ شدن بلبرینگ ها را بررسی کنید. این مقادیر را با محدوده دمای ایمن ارائه شده توسط سازنده مقایسه کنید (معمولاً از 140 تا 160 درجه فارنهایت تجاوز نمی کند. اگر یاتاقان ها خیلی داغ می شوند، استفاده از موتور را متوقف کنید. بگذارید خنک شود و فوراً یاتاقان ها را از نظر آسیب یا آلودگی بررسی کنید.

روغن کاری بیش از حد باعث تولید گرما به اندازه گریسکاری می شود. تصور نکنید که گرمای بیش از حد مشکل روغن کاری است. با تامین کننده روان کننده خود مشورت کنید و شرایط عملیاتی بلبرینگ را تجزیه و تحلیل کنید. در موارد گرمای بیش از حد، توجه داشته باشید که بهترین روش‌های گریس‌کاری توصیه می‌کند که در هنگام کار موتور دوباره گریس بزنید و در حین معرفی گریس جدید، دریچه تخلیه پایینی را بردارید. پلاگین گریس را می توان با یک پورت و لوله باز یا یک پورت فشار شکن جایگزین کرد.

مانیتورینگ نویز

اگر صدای غیرعادی از موتور خود می شنوید، می توانید از آشکارسازهای اولتراسونیک برای تشخیص بهتر قسمتی از موتور که صدا ایجاد می کند استفاده کنید. مهر و موم شفت و رینگ های روغن می توانند با محفظه یاتاقان تماس بگیرند و صدایی غیرمرتبط با وضعیت یاتاقان ایجاد کنند.

ما ترکیبی از نظارت بر آنالیز اولتراسونیک و ارتعاشی را توصیه می کنیم. به هر گونه صداهای غیرعادی که از موتور می آید گوش دهید تا بتوانید قبل از آسیب بیشتر به سایر قطعات، مشکل را برطرف کنید.

حلقه های روغن را بررسی کنید (در صورت وجود) و مراقب بازی بیش از حد محور باشید. بازی بیش از حد در شفت نشان دهنده خوبی است که شما بلبرینگی دارید که معیوب است یا به زودی خراب می شود.

مانیتورینگ نویز الکتروموتور ضد انفجار

4- عملکرد روتور و استاتور را نظارت کنید

روتور و استاتور قلب موتور الکتریکی شما هستند. بدون اینکه این قطعات به درستی کار کنند، موتور شما بسیار ضعیف عمل می کند یا اصلاً کار نمی کند. در اینجا چند نکته وجود دارد که به شما کمک می کند مطمئن شوید که همه چیز با روتور و استاتور خوب است.

اندازه های شکاف را در بالا، پایین و هر دو طرف در هر انتها ثبت کنید. به یاد داشته باشید که یاتاقان ها در حالت استراحت به مجموعه دوار به دلیل فاصله های قطری در یاتاقان اجازه می دهند تا اندکی ته نشین شود.

فاصله قطری کل حرکت آزاد نژاد داخلی نسبت به نژاد بیرونی در یک صفحه شعاعی است که به آن فاصله شعاعی نیز گفته می شود. بلبرینگ های نوع “X” و “C” با مقداری فاصله داخلی به عنوان یک تناسب داخلی استاندارد کارخانه قبل از نصب ساخته می شوند.

از یک سنج حسگر برای بررسی فاصله بین استاتور و روتور برای فاصله یکسان در تمام اطراف استفاده کنید. حرکت خارج از مرکز ممکن است نشان دهنده ساییدگی یاتاقان یا ناهماهنگی مجموعه باشد.

هر قرائت قبلی را که ممکن است داشته باشید با مشخصات شکاف سازنده مقایسه کنید. هر گونه تفاوت به خوبی نشان می دهد که یاتاقان های شما فرسوده شده اند و ممکن است زمان تعویض آن یاتاقان ها فرا رسیده باشد.

5- وضعیت نصب موتور را بررسی کنید

عاقلانه است که پایه موتور خود را در مواقعی بررسی کنید تا مطمئن شوید هنوز در شرایط خوبی است. یک پایه موتور معیوب می تواند به موتور شما آسیب وارد کند و حتی ممکن است تأثیر نامطلوبی بر بار شما داشته باشد. “پای نرم” وضعیتی است که در آن یک یا چند نقطه نصب شل می شود. این باعث ناهماهنگی و افزایش آسیب ارتعاشی می شود.


پیچ های نصب را از نظر سفت بودن مناسب بررسی کنید. اگر شل هستند، آنها را سفت کنید تا جایی که هیچ بازی در پایه ها وجود نداشته باشد. لازم است قبل از سفت شدن نهایی، تراز مناسب تأیید شود. برای حفظ تراز، موتور را مجدداً در صورت نیاز برش دهید.
مطمئن شوید که بین پایه‌ها هیچ بازی وجود ندارد، چه بین صفحه و پایه‌های جداکننده لاستیکی یا بین صفحه و پایه سخت.
صفحه موتور را برای هر گونه تاب برداشتن یا ترک که می تواند باعث خمش غیرضروری تحت بار یا هنگام راه اندازی شود، بررسی کنید.
اگر روی بتن نصب شده است، بتن را از نظر ترک خوردگی یا بریدگی/فرسایش در اطراف انکر بولت ها بررسی کنید. در صورتی که پایه های بتنی در اثر حمله شیمیایی دچار خوردگی شده باشند، استفاده از ملات ها و دوغاب های مقاوم در برابر مواد شیمیایی توصیه می شود. از پوشش های Chesterton ARC برای بتن می توان برای بازسازی پایه های موتور و کفپوش بتنی استفاده کرد.

حفظ سلامت الکتروموتور و چکاب الکتروموتور ها

6- همه چیز را ثبت و ضبط کنید

ضروری است که سوابق برای ماشین های شما نگهداری شود. این کار تعمیر و نگهداری ماشین های شما را بسیار ساده تر می کند و زمان خرابی را به حداقل می رساند. بهترین شیوه ها و تکرار فرآیندها و رویه های موفق برای پایداری مهم هستند.

همه چیز را مستند کنید! به این ترتیب شما دقیقاً می دانید که در موتورهای خود چه می گذرد.
اگر علائمی وجود داشته باشد که تکرار شود، دفعه بعد که بروز می‌کند، حل مشکل آسان‌تر خواهد بود.
نگهداری سوابق همچنین به کشف مشکلات رایج کمک می کند تا در صورت نیاز بتوانید قطعات پشتیبان داشته باشید.
ممکن است متوجه یک الگو شوید، بنابراین می توانید پیشگیرانه به یک الگوی مشکل رسیدگی کنید.
قابلیت اطمینان یاتاقان برای اطمینان موتور و دستیابی کارخانه شما به اهداف عملیاتی و راندمان عملکرد ضروری است.

از این پست وبلاگ به عنوان یک راهنما برای نگهداری موتورهای الکتریکی خود استفاده کنید. با رعایت موارد ذکر شده در بالا، باید بتوانید عملکرد را بهینه کنید و عمر موتورهای خود را افزایش دهید.

Chesterton راه حل هایی را هدف قرار داده است که عملکرد کاهش هزینه و روش های پیاده سازی کاربر پسند را برای افزایش عمر خرس و قابلیت اطمینان موتور مستند کرده اند.

تیم تولید محتوا مگاکو
تیم تولید محتوا مگاکو

فروشگاه مگاکو ارائه دهنده تخصصی الکتروموتور، گیربکس صنعتی، پمپ و اینورتر میباشد. ما سعی داریم علاوه بر ارائه محصولات متنوع و اورجینال، مقالات تخصصی و مرتب با محصولاتمان را ارائه دهیم. این مقالات با هدف تسهیل در درک مشتری نسبت به نوع تجهیزات، کاربرد آنها، تعمیر و بهبود کارایی و ... میباشد.

مقالات مشابه
نظرات شما عزیزان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *